Modernizace sovětské kalkulačky s moderním procesorem

0 Comments

Dnešní problémy dodavatelského řetězce mohou být obtížné koupit mikrokontroléry, nebo skutečně jakýkoliv typ typu polovodiče. Pro ty, které udržují retrokputery naživu, tato otázka vždy existovala: starověké prvky mohou být mimo výrobu po celá desetiletí, s klesajícím dodávkou druhého rukou části nebo “nových starých akcií” jako jedinou možností. Je-li neobvyklé přestávky CPU, nemusíte mít možnost nahradit celý počítač.

[Piotr Patek] běžel do tohoto problému, když získal programovatelnou kalkulaci Elektronika MK-85 s poškozeným CPU. Není schopen objevit náhradu, rozhodl se, aby se vytvořil systém CPU kompatibilní s pinem na základě mikrokontroléru STM32. Programu Žádný současný CPU je kompatibilní s sovětským stylem z osmdesátých let, takže [piotr] musel styl ve stylu malého interposer pcb, aby odpovídal původnímu pinoutu. To rovněž poskytlo dostatečné místo pro přidání účinného čipu konvertoru DC / DC, který produkuje 2,5 V dodávky pro STM32.

Pokud jde o software, [piotr], který byl zpracován k portu původního základního tlumočníka, který byl napsán ve Sestavu PDP-11, do současného ekvivalentu napsaného v C. Zatímco on byl na něm, opravil několik chyb, které tam seděly asi 35 let. Aktualizovaný CPU rovněž umožňuje MK-85 spustit kruhy kolem svých současných sourozenců: [piotr] načasovalo to být asi třicetkrát rychleji než původní čip, přičemž využívá podobné množství energie.

Pokud se vám stejně vyskytne mít MK-85 s Domatgy CPU, budete potěšeni, že zjistíte, že schémata i zdrojový kód na [piotr] seřízení jsou nabízeny na jeho blogu. To je s největší pravděpodobností první kalkulačka CPU aktualizace, kterou jsme viděli, i když jsme uvedli další starobylé kalkulačky aktualizované novým firmwarem, stejně jako některé zcela nové styly kalkulačky založené na tradičním hardwaru.

Díky za tip, [cmholm]!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *